Ako si začínala s líčením a čomu si sa venovala pred tým?S líčením som začala na strednej škole, ale vtedy tu bolo povolanie „make-up artist“ ešte len v plienkach (smiech)
Líčila som len sem tam kamošky, alebo sestru. Popri štúdiu na vysokej škole som sa začala makeupu venovať viac, hoci som študovala prekladateľstvo a bavilo ma, vedela som, že sa moje kroky budú uberať tou beauty cestou.
Na kurz k Janke som išla v roku 2016 a ukončila som ho v marci 2017. Už počas kurzu som líčila za symbolické ceny a po kurze sa to celé rozbehlo naplno. Som zato veľmi vďačná, kurz mi dal dokonalý základ a utvrdil ma v tom, že je to naozaj to, čo chcem robiť. Ako mladšia som až tak k líčeniu neinklinovala, venovala som sa štúdiu, tancu a spevu 🙂
Kedy si sa zúčastnila kurzu Make-up master class a čo sa zmenilo po ňom v tvojej kariére? Myslíš si, že ti pomohol v naštartovaní kariéry?
Začala som v roku 2016 a kurz som ukončila v marci 2017. Bolo to rozhodne najlepšie rozhodnutie, ktoré ma tak nejak nakoplo a myslím si, že keby som naň nešla, tak dnes nie som tam, kde som. Vždy si hovorím, že by som si ho zopakovala znovu, aj desaťkrát a nie je to len premotivovaná reklama (smiech). Naozaj to tak je. Nasávanie vedomostí, ale takou hravou a zaujímavou cestou, spojené so super ľuďmi a vynikajúcou lektorkou Jankou – to je proste super kombinácia.
Po absolvovaní kurzu ma Janka posunula na rôzne miesta – líčenie na fotenia, točenia reklám, do magazínu. Začala som sa tomu venovať naplno, hoci som stále študovala, takže to bolo väčšinou len cez víkendy alebo piatky poobede. Hoci mi Janka otvorila veľa dverí a možno predpokladala cestu mojej kariéry iným smerom – ja som sa ujala najma v jednej sfére, a to je líčenie súkromnej klientely. Všetky skúsenosti boli zaujímavé a mnoho ma naučili, no zakotvila som pri líčení bežných žien na rôzne udalosti – svadby, plesy, stužkové, fotenia, párty, večierky…
Odporučila by si Make-up Master Class ďalším nádejným vizážistom?
Určite áno. Choďte do toho. Nemôžete nič stratiť, len získať. Okrem množstva vedomostí a skúseností, aj príjemné zážitky, nových priateľov, nové kontakty a prácu. Ja sama by som si kurz ešte zopakovala. Ak si niekto myslí, že je vševed, všetko vie, a nič sa nepotrebuje učiť – nikam sa neposunie. Vždy je čo zlepšovať, skúšať nové veci, nové techniky, čerpať od svojich idolov či inšpirácii. Každý si na kurze Make-up Master Class príde na svoje, či už sa chce venovať líčeniu súkromnej klientely, alebo ho viac ťahá tá umelecká sféra, líčenie na fotenia, módne prehliadky či líčenie do telky alebo filmov.
Čo považuješ za svoje najväčšie úspechy v líčení?
Fu, no toto je celkom ťažká otázka… Nie preto, že by tých úspechov bolo tak veľa, ale každý za úspech považuje niečo iné. Určite by som do popredia uviedla podieľanie sa na reklame a fotení pre Petra Sagana či Sajfu alebo líčenie známeho hereckého páru – Mareka Majeského a jeho ženy Janky pre magazín Sme ženy.
Avšak, za svoj najväčší kariérny úspech považujem to, kam som sa až dopracovala, a aký veľký kus cesty som už prešla. Možno to niekomu príde ako chvastúnstvo, no ja som na seba pyšná, akú „základňu“ ľudí mám za sebou.Hoci to nie sú tisíce – možno len desiatky, či stovky ľudí, ktorí ma sledujú, som pre nich inšpiráciou, či make-up vzorom. A práve toho výsledkom bol môj prvý Full Glam Workshop, ktorý sa konal v septembri 2020. To je asi môj najväčší kariérny úspech, kde sa dievčat prihlásilo vyše 30.
A skoro by som zabudla! V januári 2019 som bola v Dámskom klube na STV, kde som prezentovala tému “plesové líčenie ” na modelke. Bol to neskutočný zážitok, nikdy na to nezabudnem a ďakujem znovu – tebe JankaNo a samozrejme – ďalším, pre mňa obrovským úspechom je, že som si tento rok otvorila svoj kozmetický salón – Elysian Beauty Point v Galante. Nemyslím si, že som dokázala niečo svetoborné, no mne úplne stačí, že robím to, čo ma najviac baví a napĺňa a myslím, že mi dajú za pravdu všetci, ktorí to tak majú tiež – že to je najdôležitejšie.
Povedz nám niečo o sebe – kde momentálne pôsobíš a aké sú tvoje sny do budúcna.
Rovno teda premostím do ďalšej otázky, ktorá súvisí s predošlou – mám otvorený nový kozmetický salón, kde okrem líčenia robím aj kozmetiku a permanentný makeup obočia. Vždy som snívala mať niečo svoje, miesto, kde sa budem cítiť ako doma a rovnako aj moje zákazníčky a myslím, že sa mi to zatiaľ celkom darí.
Vložila som do tohto salónu všetko. Všetky svoje úspory do posledného centu, všetko úsilie (okrem mňa samozrejme mi veľmi pomohli aj rodičia a priateľ), a všetok môj voľný čas bol venovaný novému salónu – novej etape. V budúcnosti sa stále vidím v tejto sfére a nechystám sa meniť profesiu (smiech). No svoje plány si nechám zatiaľ pre seba 🙂
Máš nejaký tajný vizážistický tip, ktorý si ochotná prezradiť ?
Hmm.. toto sú presne tie otázky, keď musím fakt veľa premýšlať, lebo nejaký určite mám, len mi teraz nenapadne (smiech).
Každopádne si však nemyslím, že je nejak extra tajný, no stále ho veľa žien/make-up artistiek ignoruje – za mňa zaručene najkrajšie nalíčené mihalnice sú s použitím klieštikov na mihalnice. Dnes celkom vidím na svojich zákazníčkach, že aj trend umelých rias trochu opadol a veľa z nich sa rozhodne pre prirodzené riasy, len nalíčené riasenkou. Nikdy nikdy nikdy riasy nelíčim bez toho, aby som ich predtým nevytočila klieštikmi. Oko sa krásne otvorí, riasy sa vytočia a aj maskara sa aplikuje lepšie – celkový výsledný efekt je super. Odporúčam najmä pre rovné riasy, tzv. „strechy“ (smiech).
A ešte jeden tip – pre naozaj dlhodobú fixáciu korektoru/makeupu pod očami odporúčam vtlačiť MALÉ množstvo transparentného minerálneho púdru jemne navlhčenou hubkou. (okrem zrelej pleti a veľmi suchého očného okolia).
Kto sú tvoje najväčšie idoly, a kde najčastejšie hľadáš inšpiráciu?
Väčšinou sú pre mňa inšpiráciou zahraniční makeup artisti – Poni Roma (Rusko), Hung Vanngo (USA), Hindash (Dubai) alebo ruské makeup artistky Sasha Nikolina, Viktoria Grishina alebo Sofia Baburina
Zažila si ako MUA ťažké a stresové situácie (môže byť aj konkrétny príbeh)? Ako si sa s tým vysporiadala a čo by si odporučila nádejným vizážistkám, ako sa popasovať s danými situáciami?
Ako hovorím – moja pamäť nie je môj kamarát (smiech). Čo je veľká nevýhoda, ale občas aj výhoda. Zlé veci si chcem pamätať čo najmenej, ale musím uznať, že som asi nemala žiaden veľmi negatívny zážitok alebo skúsenosť súvisiacu s mojou prácou.
Myslím si, že je dôležité sa k ľuďom správať hlavne ľudsky a prívetivo, byť príjemný a najmä profesionálny- tak sa viete vyhnúť naozaj nepríjemným situáciám. Ako každý človek pracujúci s ľuďmi – aj my, make-up artisti sa stretávame naozaj so širokým spektrom ľudí rôznych pováh a čŕt. Je treba uznať, že občas sa môžeme dostať do nejakej takpovediac konfrontácie, ak napríklad niekoho líčime a neupočúvneme jeho prianie a nalíčime ho podľa seba. Líčiť druhých na svoj obraz je podľa mňa vysoko neprofesionálne, ale samozrejme, že klientov treba vedieť aj usmerniť a odporučiť im, čo je pre nich vhodnejšie (ak sa napr. nestotožňujeme s ich výberom líčenia, lebo je nemoderné alebo neprináleží ich veku či typu očí/tváre), ale všetko samozrejme s citom a pokorou.
Ja si myslím, že je milé, ak zákazníčku pochválite, že je krásna aj nenalíčená, vyzdvihnite na nej to, čo je na nej prirodzene krásne a budete sa jej snažiť jej líčenie spríjemniť, čo sa určite odrazí nielen na výsledku, ale aj jej celkovom dojme a neskôr aj jej recenziách na vašu prácu. Myslím si, že táto práca – hoci to tak môže vyzerať, nie je vôbec ľahká a vyžaduje si okrem skúseností aj veľa času (nielen samotné líčenie, ale aj komunikácia s klientami), trpezlivosť, zhovievavosť, tolerantnosť a profesionalitu. Nemusíte sa báť nepríjemných skúseností a situácii, ak naozaj svoju prácu robíte naplno a rovnako aj váš klientsky servis je na top úrovni.